Jak pielęgnować racice u bydła?
Przyczyny chorób racic i ich profilaktyka
Choroby i urazy racic stanowią dziś jedną z głównych przyczyn brakowania krów w stadach, zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zagęszczeniem hodowli. Schorzenia kończyn u bydła są wywoływane przez rozmaite czynniki, a do ich najczęstszych przyczyn należą:
- niewłaściwe warunki chowu zwierząt: zbyt śliskie i wilgotne podłoże, niewłaściwa higiena obory, niewłaściwie ustawione koryta
- ograniczenie lub brak ruchu, co uniemożliwia ścieranie się rogu racicznego
- niewłaściwa dieta
- uwarunkowania genetyczne
- zwiększona masa ciała zwierząt i ich wydajność
- brak lub niewłaściwa pielęgnacja racic
Zgodnie z zasadą, iż łatwiej zapobiegać niż leczyć, warunkiem zachowaniu dobrej kondycji zwierząt jest profilaktyka schorzeń i urazów kończyn, polegająca na zapewnieniu im odpowiedniej diety i warunków zoohigienicznych. Bardzo istotną kwestią w profilaktyce chorób racic jest także ich odpowiednia pielęgnacja, a więc regularna dezynfekcja i korekcja. Zabiegi te powinny być wykonywane regularnie i w sposób fachowy, dlatego przed ich wykonaniem warto wyposażyć się w niezbędną wiedzę i akcesoria do pielęgnacji racic.
Dezynfekcja racic
Racice, ze względu na ciągły kontakt z podłożem, w tym z kałem i moczem są szczególnie narażone na zakażenia drobnoustrojami, które stają się przyczyną rozmaitych chorób zwierząt. Choroby racic wywołane przez zakażenia patogenami to między innymi: kulawizna, zapalenie skóry palców (choroba Mortellaro), zanokcica (ropowica międzypalcowa), choroba linii białej czy gnicie rogu. W profilaktyce chorób wywołanych przez zakażenia racic bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniej higieny obory oraz ciągów komunikacyjnych: regularne usuwanie obornika, wymiana ściółki, dokładne czyszczenie i dezynfekcja obór co najmniej dwa razy w roku, natychmiastowe usuwanie krwi i wydzielin ropnych zwierząt z podłoża. Prostym, a skutecznym zabiegiem zapobiegającym rozwojowi infekcji kończyn wywołanych przez wirusy, bakterie lub grzyby jest kąpiel racic z zastosowaniem odpowiednich preparatów odkażających. Jeśli chcemy wykonywać ten zabieg sami, powinniśmy zaopatrzyć się w przeznaczoną do tego celu, wytrzymałą i odpowiednio wyprofilowaną wannę do dezynfekcji racic. Zabieg powinien obejmować dwa etapy: kąpiel wstępną – oczyszczającą oraz kąpiel profilaktyczno–leczniczą. Przed wejściami do obór można także umieścić maty do dezynfekcji obuwia i racic, zapobiegające roznoszeniu drobnoustrojów.
Dobra rada:
Zwierzęta dotknięte chorobami racic, zwłaszcza tymi zakaźnymi, powinny być bezwzględnie odizolowane od stada. Należy wydzielić miejsce służące do leczenia chorych osobników i zadbać o odpowiednią dezynfekcję podłoża.
Korekcja racic
Róg racicy u bydła stale narasta (ok. 3 mm miesięcznie), przy czym narastanie nie jest równomierne, gdyż przednia część ściany rogowej narasta szybciej niż róg podeszwy i opuszka. U bydła hodowanego w warunkach oborowych zakłócony zostaje proces naturalnego ścierania się racic i dochodzi do nadmiernego narastania rogu. To z kolei prowadzi z czasem do zmiany kształtu oraz ułożenia racicy, a więc do deformacji, która może powodować przeciążenie i zwyrodnienie stawów, wady postawy, ból i kulawiznę. Stąd tez niezbędne jest regularne wykonywanie zabiegu korekcji racic, a więc przycinania rogu i nadawania racicom odpowiedniego kształtu w celu zapewnienia równomiernego nacisku ciała na kończyny. Jeśli chcemy wykonać korekcję racic sami musimy wyposażyć się w wiedzę na temat jej techniki oraz odpowiednie narzędzia: nóż, kleszcze i tarnik lub tarcza szlifierska do korekcji racic. Zabieg składa się z kilku etapów:
- unieruchomienie kończyny i dokładne oczyszczenie racicy (podeszwa i szpara międzyracicowa muszą być dobrze widoczne)
- zestruganie z podeszwy kruchej warstwy rogu za pomocą noża do korekcji racic
- obcięcie od strony podeszwy warstwy rogu ściennego za pomocą kleszczy czołowych
- wyrównanie krawędzi podeszwy tarnikiem lub tarczą szlifierską do korekcji racic
- skrócenie raciczek za pomocą kleszczy.
Pierwsza korekcja racic wykonywana jest zazwyczaj u zwierząt w wieku około 18 – 20 miesiąca życia. Zabieg powinien być powtarzany minimum dwa razy w roku, na około 4-6 tygodni przed zmianą rodzaju podłoża, a więc przed okresem pastwiskowym oraz przed powrotem zwierząt do obory na okres zimowy.
Dobra rada:
Podczas zabiegu korekcji racic powinniśmy zadbać również o własne bezpieczeństwo, dlatego zwierzę powinno być unieruchomione przez tzw. poskromy.
https://www.rolniknaczasie.pl/jak-pielegnowac-racice-u-bydla/