2017-03-21

Odchów cieląt. Wciąż musimy się go uczyć

Odpajanie cieląt siarą najlepszej jakości, karmienie ich mlekiem oraz preparatem mlekozastępczym, warunki utrzymywanie tych zwierząt w do momentu odsadzenia oraz żywienie paszami stałymi w okresie odpoju. To wiodące tematy międzynarodowej konferencji naukowej, która 9 marca odbyła się w Krakowie. Jej hasłem przewodnim było pytanie o to, jak prawidłowo odchowywać cielęta?

- Cielęta muszą być prowadzone w taki sposób, aby w przyszłości uzyskać z nich wysokowydajne krowy. Nadal popełniamy w tym temacie wiele błędów. Stąd nasza konferencja jest poświęcona wyłącznie temu jak prawidłowo odchować te zwierzęta - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski otwierając konferencję.

Siara jest najważniejsza w pierwszych godzinach życia cieląt. Temat ten omówiła dr lek wet. Christine Rontved z Danii. Zwróciła uwagę na fakt, że oprócz przeciwciał zawiera ona także szkodliwe dla cieląt patogeny, bakterie psujące mleko oraz komórki somatyczne. Te ostatnie zmniejszają objętość siary, podwyższają jej pH, ale na szczęście nie wpływają na zawartość immunoglobulin.

Cielęta muszą mieć jak najwyższą odporność. Dr inż. Jadwiga Flaga z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawiła sposoby, dzięki którym można to osiągnąć. Jednym z nich jest szczepienie krów przed wycieleniem. Dzięki temu te produkują więcej przeciwciał, które wraz z siarą przekazują potomstwu.

- Cielęta powinny przyrastać ponad 1 kg, ponieważ wyższy wzrost przed odsadzeniem prowadzi do lepszych wyników czyli zwiększonej produkcji mleka i szybszego wieku pierwszego wycielenia - mówiła dr Harma Berends z Trouw Nutrition w Holandii.

- Preparat mlekozastępczy to dla hodowców wydatek, który się opłaca - przekonywał Toon Joos z firmy Schils w Belgii. Dzięki niemu cielęta mogą być szybciej odstawione od paszy płynnej, zmniejszają się koszty weterynaryjne, śmiertelność oraz ilość biegunek. Ponadto możliwe jest wykorzystanie ich potencjału genetycznego.

Jak dobrze odsadzić cielęta? Na to pytanie starał się odpowiedzieć dr Ajmal Khan z AgResearch w Nowej Zelandii. Przede wszystkim powinny one otrzymywać większą ilość mleka bądź preparatu mlekozastępczego, ponieważ dzięki temu osiągną większe dobowe przyrosty. W takim wypadku trzeba jednak stopniowo zmniejszać jego ilość, aby mogły one pobierać odpowiednio dużo paszy stałej, która wpływa na rozwój ich żwacza.

Starter dla cieląt. Jaki jest ten najlepszy? Opowiedział o tym dr inż. Paweł Górka z UR w Krakowie. Dobre wyniki odchowu przynoszą granulat z dodatkiem gniecionego lub całego ziarna kukurydzy oraz granulat z dodatkiem siekanego siana lub słomy. Powinien on zawierać 20 proc. białka ogólnego. Preferowanym źródłem tego białka jest poekstrakcyjna śruta sojowa.

- Warunki utrzymania cieląt mają bardzo duży wpływ na ich zdrowie. Dlatego powinny one przebywać na dużej powierzchni w obiektach z prawidłową wentylacją oraz systemem żywienia. Odpowiedni dobrostan znacznie ogranicza problemy chorobowe - mówił dr inż. Andrzej Kaczor z Instytut Zootechniki PIB w Krakowie.

 

Mirosław Lewandowski

http://www.agropolska.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo/odchow-cielat-wciaz-musimy-sie-go-uczyc,741.html

 

2017-03-27

Kwasica u bydła cz. 2

Objawy Kwasica może przebiegać w postaci podklinicznej (SARA), klinicznej lub przewlekłej. Pierwsza postać...

2017-03-27

Kwasica u bydła cz. 1

Kwasica należy do najważniejszych zaburzeń metabolicznych występujących w stadach krów mlecznych....

2017-03-21

Odchów cieląt. Wciąż musimy się go uczyć

Odpajanie cieląt siarą najlepszej jakości, karmienie ich mlekiem oraz preparatem mlekozastępczym, warunki...

2017-03-13

Kukurydza w żywieniu zwierząt

Kukurydza jest najważniejszą rośliną pastewną w naszej strefie klimatycznej. W Polsce wyróżnia się dwa...

2017-03-13

Melasa w żywieniu bydła mlecznego

Racjonalne żywienie opiera się na dostarczaniu za pomocą pasz składników pokarmowych w odpowiedniej ilości i...

2017-03-08

Prawidłowa inseminacja bydła

Inseminacja jest to zabieg sztucznego unasieniania polegający na mechanicznym zdeponowaniu nasienia buhaja do...

2017-03-02

Konferencja naukowa "Jak prawidłowo odchowywać cielęta?"

Serdecznie zapraszamy hodowców, doradców żywieniowych, lekarzy weterynarii i wszystkich zainteresowanych...

2017-03-02

Robot udojowy i hala udojowa: zakup i koszty serwisu

W ostatnich latach hodowcy bydła mlecznego zaczęli się zastanawiać, co jest lepszą opcją: wyposażenie obory...

2017-02-21

Poidła na zimę

Dość sroga tegoroczna zima, znacznie mroźniejsza niż te, do których przyzwyczailiśmy się w ostatnich...

2017-02-21

Wysłodki buraczane

Wysłodki buraczane są bardzo dobrym komponentem dawek pokarmowych dla krów mlecznych, niezależnie od ich...